top of page

ne 13. 3.

|

Divadelní fakulta AMU

Nácvik na večírek / DAMU Praha

Místo konání: DAMU Praha ( V rámci festivalu Nablízko) https://damu.cz/cs/kalendar-akci/1282/

Vstupenky nejsou v prodeji
Zobrazit další události
Nácvik na večírek / DAMU Praha
Nácvik na večírek / DAMU Praha

Čas a místo

13. 3. 2022 18:10

Divadelní fakulta AMU, Karlova 26, 116 65 Staré Město

O události

Místo konání: DAMU Praha ( V rámci festivalu Nablízko)

https://damu.cz/cs/kalendar-akci/1282/

Tragikomická hříčka dramatičky Mileny Štráfeldové.

Píše se rok 1938. Spisovatel Karel Poláček nacvičuje se svou partnerkou Dorou krátkou scénku pro pobavení hostů silvestrovského večírku u Ferdinanda Peroutky. Zkoušejí, debatují, špičkují se, vzpomínají a zase zkoušejí, zatímco se venku, za zdmi jejich bytu, chystá ještě jiné divadlo...

Hrají: Adéla Kalusová a Martin Doucha

Hudba: Sára Suchá a Martin Doucha

Paní Milena Štráfeldová nabídla v létě 2020 divadlu SUD k inscenování své drama Nácvik na večírek, které zachycuje poslední roky života slavného autora Karla Poláčka a jeho družky Dory Vaňákové. Po nuceném odkladu způsobeném pandemií bude hra konečně v SUDu uvedena a to ve světové premiéře.

Milena Štráfeldová je spisovatelka, dramatička a filmová scénáristka. Více než dvacet let pracovala v Českém rozhlase v Praze. Ve své literární tvorbě se věnuje především naší historii. Dosud publikovala například romány o politických vězeňkyních 50. let /Trestankyně/, o Lídě Baarové /Sestry B./ nebo o malířce Toyen /To je on!/ Osudy historických osobností se inspirovala i ve svých divadelních hrách, Boženě Němcové je věnována hra Osamělé večery Dory N., kterou uvedlo i Jihočeské divadlo v Č. Budějovicích, příběh architekta Adolfa Loose připomíná hra Odpolední čaj u Loosů, uváděná už šestou sezónu v Loosových historických interiérech v Plzni, a svou divadelní podobu má i příběh Lídy Baarové a její sestry Zorky Janů Sestry B. Podle námětů a scénářů Milena Štráfeldové vznikly i filmy režiséra Luboše Hlavsy o Janu Husovi, Jeronýmu Pražském a J. A. Komenském.

Sdílet událost

bottom of page